мистецькі вечорниці

 

8 березня. Святкувати чи ні?
Останнім часом точиться багато дискусій, чи варто українцям святкувати 8 Березня.  Спробуємо розібратись у цьому питанні. У якості аргументів на користь того, що свято це для нас зайве наводять такі : 1) Клара Цеткін  обрала для нього День свого народження; 2) це свято повій;  3) воно співпадає з єврейським Пурімом. Якщо ґрунтовно зануритись у суть проблеми, то з’ясуємо: 1) День народження Цеткін не 8 березня, а  5 липня; 2) до повій це свято теж немає ніякого відношення – його меседжами були фемінізм і рівноправність; 3)  Пурім святкують на початку березня (наприкінці лютого), а інколи він припадає саме на 8 березня. Це лише випадковість.

Часто 8 березня асоціюють зі святом весни, матері та кохання. Це не зовсім так. Свято весни – це 1 березня, його ж пов’язують з котами й коханням. День матері в Україні за традицією відзначають у другу неділю травня (офіційно з 2000 року, а так з1928). У православ’ї  святкують День жінок-мироносець (третя неділя після Великодня і далі цілий тиждень). Чудовою нагодою для привітання коханої жінки може стати також День її ангела.

Цікаво, що своїм виникненням жіночий день сягає глибоко в історію. Одним із  перших демаршів жінок проти чоловічої сваволі був страйк Лісістрати («та, що розпускає військо» – п’єса Арістофана), де грекині заприсяглися не спати з чоловіками, поки ті не припинять війну й не укладуть мир.  (Може й нам слід до цього вдатися?!)

Слов’яни, згідно з матеріалами Вікіпедії, дуже поважали жінок і щонайменше два дні щотижня (а не раз на рік) у них були «жіночими днями». Влітку вони влаштовували жіночий тиждень, який завершувався святом «брикси», коли жінкам дозволялося «брикатися», тобто висовувати своїм коханим найнеймовірніші забаганки. Чоловіки мали їх без заперечень виконувати і носити своїх  лад на спині або карку, проводились ігри. Хто найдовше протримається, та пара й була найкращою в громаді.

Для мене особисто 8 березня було не тільки святом матері, а й батька. Оскільки у цей день мій тато  вдруге повернувся до життя. Раненого і зневіреного його надихнули вербові котики, що майоріли вгорі, це примусило зібратися й боротись за життя. З тих пір у цей день я старалася дарувати котики не тільки мамі, а й татові.

Святкувати чи ні 8 березня – це ваш вибір, але пам’ятайте, що це свято припадає на піст, окрім того, в цей день наша церква вшановує перше та друге віднайдення голови св. Івана Хрестителя (яку, до речі, відрубали за бажанням нечестивої жінки).

Тетяна ІвашкевичСоздан 17 июн 2015