мистецькі вечорниці

Хочу в Мачу-Пікчу!
        Побачити Париж мріє більшість людей, оскільки столиця Франції для них є  символом достатку, краси й безтурботного життя. Ті, хто побував у Парижі, іншої думки. Місто брудне, з поганим запахом, строкате й нецікаве. Щоправда, Лувр, що знаходиться в центрі міста,  Версаль (на передмісті) та Собор Паризької Богоматері (острів Сіте) зачаровують усіх, навіть вибагливих туристів.

Щоб дізнатися, про найцікавіші місця нашої планети, ми зустрілися з учителькою географії, Ларисою Федорівною Бойченко, й запитали, куди б вона хотіла поїхати на відпочинок. Відповіді нас вразили. Це були не мегаполіси і не узбережжя морів, а перлини природи, заповідні зони, гори.

       Карпати (Україна). Я дуже люблю гори, а в Карпатах жодного разу ще не була. З радістю відпочила б у Яремче. Там не тільки гори, ліс, цілюща вода, казкова архітектура, скелі Довбуша, водоспади, а ще й осередок народного мистецтва. У місті діють два ринки, де продають сувеніри Гуцульщини. Це надзвичайно багатий і талановитий край. Хотілося б і собі чогось навчитися, перейняти якийсь народний промисел і передати його дітям. Школярі із Яремчі виграють майже всі олімпіади з трудового навчання, бо в них потяг до ремесел у крові. Ми можемо їм тільки позаздрити.

       По дорозі до Яремчі  я б із задоволенням відвідала Львів. Місто славне своєю історією, архітектурою, традиціями. Це ніби й Україна, але набагато ближча по культурі до Європи, ніж ми.

Австралія. Для мене це надзвичайно екзотична й цікава країна. Це найсухіший континент Землі, тільки південно-східна та південно-західна його частини мають помірний клімат. Рівнини й височини Австралії ─ переважно пустелі (Велика Піщана, пустеля Вікторія). Дуже хотілося б побачити Сіднейську оперу (дах цієї будівлі зроблено у формі 4 черепашок, що по-різному заломлюють світло, створюючи цікаву колірну гамму), знаменитий арковий міст через затоку  Порт-Джексон, побувати в сафарі парках. В Австралії мешкає група черкащан, з якими я спілкуюся. Завжди із задоволенням слухаю їх розповіді про тамтешні традиції, суспільний устрій.

            Проте найбільше мене цікавить острів Тасманія (один із австралійських штатів). Це райський куточок  і за кліматом (тут панує помірний клімат), і за краєвидами. Загалом цей острів нагадує гірську Шотландію, а глибокі скелисті затоки дуже схожі на норвезькі фіорди. Евкаліптові ліси, деревоподібні папоротники, понад 80 видів орхідей роблять острів неперевершеним. Є тут і  рідкісні види тварин ─ сумчастий вовк та сумчастий чорт (завбільшки з нашого борсука). Сумчастий диявол потішає туристів своїми кумедними звичками, умивається він, як людина, склавши лапки горнятком. На острові проживає близько 170 видів птахів (15 із них живуть тільки тут), на південних узбережжях гніздяться пінгвіни.

(До речі, в далекій від нас Австралії є Національний парк Мазепа (Квінсленд, Mazeppa National Park), названий на честь відомого українського гетьмана. У цьому парку ростуть 130 видів рослин, у тому числі рідкісні трави й евкаліпти.  У США є також містечко Мазеппа (Пенсільванія), і тільки в Катеринополі бояться назвати вулицю на честь Івана Мазепи. ─ Тятяна Івашкевич)

         Вологі екваторіальні ліси. Це ліси, що ростуть вздовж екватора ─ Мексика, Бразилія, США, Африка, Індія, Китай, Австралія. В них живе дві третіх усіх видів рослин і тварин планети! Найцікавіші для мене ліси, розташовані в низовині  Амазонки (Південна Америка). Ґрунти під цими багатоярусними лісами червоно-жовті (фералітні).  В Амазонії налічують багато видів пальм, орхідей, ліан, папоротників. У водоймищах цього регіону росте гігантське латаття Вікторія регія, що витримує вагу до 50 кг. Щоправда, прогулянки в екваторіальних лісах ─ справа небезпечна. Там живуть  мавпи-ревуни, тапіри, ягуари, удав анаконда (що досягає в довжину до 11 метрів) і дуже багато видів комах, збудників різноманітних хвороб. Без відповідних щеплень і гарного гіда, туди немає чого їхати.

           Мачу-Пікчу (Перу). «Загублене місто інків», що знаходиться на вершині гірського хребта на висоті 2450 метрів над рівнем моря. Воно існувало приблизно в період 1440 -1532 років. У 1532 році, коли іспанці вторглись на територію імперії інків, жителі міста таємниче зникли, хоча завойовники до нього так і не дійшли. Досі достеменно невідомі ні мета будівництва цього міста, ні кількість його жителів, ні, навіть, його справжня назва. Більше 400 років це місто було в забутті й запустінні. Тепер це своєрідна туристична Мекка. Ймовірно, що тут була зимова резиденція правителя інків Пачакутека. У Мачу-Пікчу налічують близько 200 споруд, здебільшого,  це храми,  палаци, будинки, склади. Однією з головних споруд міста є храм бога Сонця. Окремі кам’яні брили, що використовувались при будівництві міста,  оброблені так досконало, що сучасні спеціалісти не ймуть віри, як це можна було зробити тогочасними знаряддями праці.

Словом, Мачу-Пікчу ─ суцільна загадка, що заворожує і своєю історією, і своїми краєвидами. Там мріє побувати, мабуть, кожен географ, кожен історик і кожен романтик.

          Коли йдеться про Латинську Америку, то скажу, що дуже хотілося б потрапити на  карнавал у Бразилію або Мексику. Карнавал у Бразилії проводиться за сорок днів до Великодня (щось на зразок нашої Масниці) і символізує кінець розваг і початок посту, мексиканський карнавал, приурочений Дню померлих (він вшановує померлих родичів та Святу Смерть ─ відголос вірувань майя та ацтеків) і співпадає з католицькими святами ─ Днем усіх святих (1 листопада) і Днем усіх душ (2 листопада).  Це надзвичайно красиві, феєричні видовища. Думаю, що запам’яталися б на все життя.

         Долина гейзерів (Камчатка, Росія).  Це чудо природи знаходиться в ущелині вздовж річки Гейзерна і охоплює близько 6 кілометрів. Там нараховують більше 200 гарячих джерел, з яких 30 ─ великі гейзери. Деякі джерела фонтанують із періодичністю 10-12 хвилин, а інші ─ через 5-8 годин. Навколо них утворюється особлива гірська порода ─ гейзерит. У сонячну погоду все це (річка, гори, фонтани, пар, гейзерит) створює незабутню кольорову гамму. Через важкодоступність  місцезнаходження заповідник можуть відвідати тільки кілька тисяч людей у рік.

       Голландія.  Однією з моїх найзаповітніших мрій є побачити тюльпанові поля. Нідерланди вважають тюльпан своїм національним символом, хоч походить ця квітка з Туреччини або Ірану. Плантації тюльпанів тягнуться вздовж всього голландського узбережжя. Весною різнокольорові тюльпанові поля охоплюють площу понад 17000 гектарів.  Це предмет гордості й експорту голландців.

Взагалі Голландія ─ цікава країна, це країна замків, вітряків і тюльпанів. Ще вона відома своїми сирами. У Нідерландах збереглося близько 20 історичних міст і сіл. Вони зачаровують своїми площами, іграшковими будинками, ратушами, соборами, мостами вздовж каналів, вітряками. Амстердам туристи ще називають північною Венецією. Місто все оповите каналами й мостами.

       Крюгер парк(Африка). Цей парк знаходиться в північно-східній частині ПАР. Його протяжність 340 км. Клімат субтропічний. На території парку можна побачити пам’ятки кам’яного й залізного віків, більше сотні наскальних малюнків. Рослинність паркової саванни (рідколісся). Тваринний світ надзвичайно багатий, там проживає величезна кількість диких тварин: бегемоти, носороги, тигри, леопарди, слони, жирафи, крокодили, антилопи, а також більше 400 видів птахів.

        Окрім цих усіх красот, наша вчителька мріє побачити Крим, Ластівчине гніздо, Ялту, де вона досі не була. Однак їхати на окупований півострів не планує.

Дай, Боже, щоб усе змінилося, й українці могли подорожувати, куди душа бажає!

 

 Тетяна ІвашкевичСоздан 13 мар 2016