мистецькі вечорниці

Програма "Гроші" (1+1) в Новоселиці
          Публікація «Воїну «Айдару» не знайшли житла в селі. Він зимував у землянці» (від 27.03.2016), розміщена на сайті газети «Новий дзвін» (http://viche.ck.ua) викликала широкий резонанс у суспільстві та в журналістиці ─ майже 7000 переглядів. На якийсь час село Новоселиця перетворилось на журналістську Мекку, а подружжя Ольга та Олег Савранських мусіло майже цілодобово давати інтерв’ю газетам  та телевізійним проектам. 29 березня нашого «айдарівця» вже показували в сюжеті ТСН на 1+1, а 30-го в «Надзвичайних новинах» по ICTV. 31 березня в Новоселицю приїхала програма «Гроші» (1+1), на це ж число було скликано сільські збори. Сенс цих зборів був не зовсім зрозумілим, оскільки жителі села (окрім кількох Олегових сусідів) не були стороною конфлікту. Конфлікт був між сім’єю  Савранських та сільською радою (виконком сільради, зі слів Олега, відмовив йому  в придбанні житла), орендарем (що не хотів підписувати документи на приватизацію Олегом 2 гектарів землі), РЕСом (з приводу підключення світла до напівзруйнованої Олиної хати) та кількома сусідами, що подали на Олега заяви в поліцію. І от несподівано стороною конфлікту виступило все село за невеличкими винятками:

─ Хай забирається від нас! Чого він село позорить? Я весь вік у колгоспі проробила, так мені ніхто хати не дав, а він, бачте, хоче з усіма удобствами…

─ Заберіть його до себе в Київ, там атошникам два доми построїли, хай там живе.

─ Хай забирається звідси, він ватутінський, хай там живе, а це наше село, бо ми тут родились.

─ Новоселиця ─ це не держава, хай йому держава кватиру дає.

─ Йому сільрада пропонувала п’ять хат, він від усіх відмовився.

        Думка про п’ять хат рефреном звучала на цьому зібранні. Ми запитали Олега, чи дійсно він такий перебірливий?

─ Перший варіант ─ це хата моєї дружини (пропонували допомогти відремонтувати), яка з дня на день впаде, бо розійшовся фундамент. Я не будівельник. Але мені здається, що її можна використовувати лише як стройматеріал. Другий варіант ─ жити в колишньому дитячому садочку, але там треба робити ремонт, а приміщення вже оформлене на дитину сироту. Третій ─ дійсно мені сподобався, але сказали, що там можна буде пожити тиждень-два… Ще були пропозиції, але за мої ж гроші. Ми з дружиною вирішили жити поки що на її батьківщині, тут і будуватися, для нас головне, щоб узаконили нам межі й ми могли оформити на себе землю, шо коло хати. Від людей нам нічого не треба, вони й так ледве зводять кінці з кінцями. А влада, шо обіцяла, то хай дає, а не може дати, то хай не обіцяє.

         Сільські збори тривали кілька годин. Окрім жителів Новоселиці та програми «Гроші» були тут і волонтери (Катеринопіль, Звенигородка , Ваутіне), й «айдарівці», і катеринопільська самооборона, і поліція, і представники КРДА, і преса. Кожен мав право висловити свою думку. Однак соціальної напруги цей захід так і не зняв. Окремі селяни покидали збори з погрозами.

          Уже після завершення зібрання приїхав командир роти Олега Олександр Кононко з Києва.  Він дав розлоге інтерв’ю на підтримку свого побратима. Потім журналісти «Грошей» разом із сім’єю Савранських поїхали вирішувати проблеми в РЕС та відділ соціального забезпечення. Позитивним зрушенням усіх цих подій стало те, що Савранським накінець виділили землю під господарство і закрили кримінальні справи, що були порушені проти Олега.

 

Тетяна ІвашкевичСоздан 27 апр 2016